Serbay Sigorta İstanbul - Gaziosmanpaşa Kurumsal Web Sayfası - Serbay Sigorta

Konut Sigortası

EVİNİZ oturulamaz hale gelebilir; kiracıysanız; taşınmak zorunda kalabilirsiniz; ev sahibiyseniz; kira gelirinden yoksun kalabilirsiniz; hatta taşınma ve enkaz kaldırma giderlerini de üstlenmeniz gerekebilir. İşte, eviniz ve mal varlığınız için yaptıracağınız ‘konut sigortası’, sizi bütün bu yüklerden kurtarıyor; mutluluğunuzu güvence altına alıyor. çok uygun fiyatlarla yaptıracağınız konut sigortası sadece dört duvarı değil, içindeki eşyaları hatta aile fertlerini dahi koruyor. Ayrıca, çilingire ihtiyaç duyduğunuzda veya ambulans gerektiğinde konut sigortanızı devreye sokabiliyorsunuz. Konut sigortaları birçok riske karşı kapsamlı paketler halinde tüketicilere sunuluyor. Ek teminatlarla bu kapsam daha da genişletilebiliyor.

Kiracılar da yaptırabilir.

Konut poliçelerini kirada oturanlar da yaptırabiliyor; sadece eşya da sigortalayabiliyor. Kiracıların bu sigortayı yaptırması tavsiye ediliyor, çünkü ev sahibine karşı da bir yükümlülük bulunuyor. Diyelim ki sizin hatanız yüzünden evde bir yangın çıktı ve evin mutfak dolaplarını yaktınız, ya da bir duvarına zarar verdiniz. Eşya sigortanız bunu karşılıyor.

Taşınma durumunuzda ise yeni adresinizi haber veriyorsunuz ve poliçeniz yeni evinizde devam ediyor.

Eşyalarınızın değerine dikkat!

Konut sigortası yaptırırken dikkat edilecek en önemli noktalar; evinizdeki risklere karşı doğru teminatların seçilmesi ve belirtilen sigorta bedelinin sigorta değerine eşit olmasıdır. Örneğin; 100.000 TL’lik eşyanızı 50.000 TL üzerinden yaptırdığınızda sigortacılıkta ‘eksik sigorta’ tabiri ile adlandırılan ve yarı yarıya eksik hasar almanıza neden olacak durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu arada binanın gerçek değeri, bir hasar durumunda binanın tekrar inşa edilmesi için ödenecek bedeldir. Sigorta bedelinin hesabında çeşitli yapı türleri için metrekare birim maliyetlerine ilişkin veriler yol göstericidir; ancak unutulmaması gereken nokta binanıza ait kapı, parke, mutfak ve benzeri malzemeler gibi binayı oluşturan tüm yapı malzemelerinin cinsi ve kalitesi konutun gerçek değerini değiştiren faktörlerdir. Bu değerlerin doğru hesaplanması gerekir. Eşyalarınızın değerini hesaplarken giysilerinizden, bebeğinizin oyuncağına kadar evinizdeki her eşyayı düşünerek bir bedel belirlemeniz gerekir.

Tüketiciler, konut sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeli.

  1. Konuta ait bilgilerin tam ve doğru yansıtılması önemli. Evin brüt metrekaresi, yapı tarzı, adresi, bina ve eşya için sigorta bedelleri ve varsa binanın ekleri (garaj, havuz vb.) belirtilmeli.
  2. Evin değeri doğru şekilde verilmeli. Evdeki her eşyanın değerinin yanında dekorasyon öğelerinin (parke, karo, boya, duvar kağıdı gibi) değeri de belirtilmeli.

Tek tek teminat yerine paket poliçe seçilmesi mümkün olan tüm risklere karşı güvence sağlaması açısından tüketiciler için daha avantajlı. Paket poliçedeki teminatlar gereksiz görünse de [uçak düşmesi gibi) paket tercih edildiğinde ödenecek prim daha uygun olur ve böylece eksiksiz poliçe alınmış olur.

Poliçenin ödemesi mutlaka yapılmalı; ödemesi yapılmayan poliçeler aktif olarak kabul edilmiyor.

Konut sigortası ile birlikte Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmayı unutmamak gerekiyor. Zorunlu Deprem Sigortası; deprem ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak ve yer kayması sonucu binada doğrudan oluşan maddi hasarlara karşı sigorta bedeline kadar teminat sağlıyor.

Komşulara gelecek hasarların karşılanması için mali mesuliyet teminatlarının poliçede olup olmadığına ve limit tutarına mutlaka dikkat edilmeli. Bu teminat sayesinde yangın, duman, su baskını gibi riskler karşısında komşulara gelebilecek zararlar da güvence altına alınır.

Yaptırılan sigortanın kapsamı iyi öğrenilmeli. Özellikle paket ürünlerde en ufak sıkıntı bile kapsam dahilinde. Sigortalı kapsamı yeterli düzeyde bilmediği için küçük hasarlarını ihbar etmeyebiliyor.